fbpx

ESOL Sınavları (Cambridge ESOL) dünyanın en değerli İngilizce Yeterlik sınavları yelpazesini sunuyor Cambridge ESOL Cambridge Üniversitesinin kar amacı gütmeyen bir departmanı olan ve Avrupa’nın en büyük eğitim değerlendirme kuruluşu olan Cambridge Assessment’in bir parçasıdır.

Cambridge ESOL ve CEFR

Bütün Cambridge İngilizce sınavları Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) tarafından tanımlanan seviyelere göre düzenlenmiştir. Cambridge ESOL bu standardın geliştirilmesinde rol almıştır.

CEFR dil becerisini başlangıç seviyesindekiler için A1’den dili ustalıkla kullanabilenler için C2’ye kadar uzanan bir seviyeler skalası üzerinden tarif etmektedir. Bu, dil öğretimi ve sınavlarıyla ilgili kişilerin (öğrenciler, öğretmenler, öğretmen eğitimcileri vb.) farklı Yeterlik seviyelerini görebilmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu ayrıca işverenlerin ve öğretim kurumlarının Yeterlikleri kolaylıkla karşılaştırabilmeleri ve bu Yeterliklerin ülkelerinden bildikleri sınavlara göre hangi konumda olduğunu anlayabilmeleri anlamına da gelmektedir.