fbpx
blank
blank

Dünya’da En Çok Konuşulan Diller

Dillere meraklı olan birçok kişi Dünya’da en fazla konuşulan diller ile ilgili bilgi almak istemektedir. Nitekim birçok kişi bu doğrultuda İngilizce’den sonra öğrenmek istedikleri dile karar verebilmektedirler. Biz de TEOL Dil Okulları olarak buradan yola çıkarak  sizler için Dünya’da en çok konuşulan diller sıralaması hazırlamak istedik. Aşağıdaki listemizde istatistikler ve diğer bilgiler ile birlikte Dünya’da en fazla konuşulan 10 dilin hangileri olduklarını görebilirsiniz. Sıralama, Fundraising Bootcamp‘den sonra yaptığımız, birçok kişi için şaşırtıcı olabilir. Nitekim aslında rakamsal olarak İngilizce birinci sırayı almamaktadır. İşte Dünya’da en fazla konuşulan diller listesi…

1) Çince

Dünya’da en çok konuşulan dil birçok kişinin düşündüğünün aksine İngilizce değil, Çince’dir. Mandarin Çince’si burada ön plana çıkmaktadır. Mandarin Çince’sinin ilk sırayı almasındaki en büyük etken tahmin ettiğiniz üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusudur. Bununla birlikte dünya genelinde Çince ana dili farklı olan kişilerce de öğrenilmeye başlanan diller arasında yer almaktadır. Çin’in ekonomisinin giderek büyümesi ve Çin halkından insanların dünyanın farklı yerlerine göç ederek başka kültürlerle etkileşime geçmesi bu durumda etkilidir.

2) İngilizce

En fazla konuşulan diller sıralamasında İngilizce, Dünya’da en çok konuşulan ikinci dil olarak ön plana çıkmaktadır. Çince’nin arkasında yer almasının en büyük sebebi Çin’in nüfusunun büyüklüğüdür. Genele baktığımızda İngilizce’nin Dünya genelinde en çok konuşulan diller sıralamasında ilk sırayı yer aldığını söyleyebiliriz. Nitekim sayı olarak Çince ön plana çıksa da yaygınlık anlamında İngilizce önemi en yüksek dildir. Hem iş hayatında hem de eğitimde dünya genelinde İngilizce ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden de ana dili İngilizce olmayıp İngilizce bilenlerin sayısı çok yüksektir. Bununla birlikte İngilizce’nin ana dil olarak konuşulduğu ülkeler arasında Britanya, ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Malta gibi ülkeler yer almaktadır.

3) İspanyolca

Dünya’da İngilizce’den sonra en çok konuşulan dil İspanyolca’dır. Bunun iki temel nedeni hem İspanyolca’nın ana dil olduğu ülkeler sayısının fazla olması hem de İspanyolca’nın dünya genelinde kabul gören diller arasında yer almasıdır. Nitekim İspanya’nın dışında Brezilya gibi birkaç istisna dışında Latin Amerika ülkelerinin çoğunun ana dili İspanyolca’dır. Bununla birlikte Kuzey Amerika’da ana dil olan İngilizce’den sonra en çok konuşulan dil İspanyolca’dır.

4) Hintçe

Hintçe, Dünya’da en çok konuşulan diller sıralamasında özellikle nüfus büyüklüğünün yardımı ile 4. sırayı almaktadır. Nitekim Hindistan nüfusunun artış hızı Çin’i geçmiş durumdadır ve ilerleyen yıllarda sayı olarak da nüfus anlamında Çin’i geçmesi beklenmektedir. Tüm bunlarla birlikte Hindistan film endüstrisi olan Bollywood, dünya genelinde oldukça popülerdir. Bunun etkisi ile birlikte Dünya genelinde ana dili Hintçe olmayan birçok insan Hintçe öğrenmeye başlamaktadır.

5) Arapça

Arapça, Dünya’da en çok konuşulan 5 dil arasında yer almaktadır. Bunda hem Arap Yarımadası’nın nüfus anlamında büyüklüğü hem de Kur’an’ın orijinal dilinin Arapça olmasının yardımı olmaktadır. Dünya genelinde yüz binlerce Müslüman kutsal kitaplarını ana dilinde okuyup anlamak adına Arapça öğrenmektedirler. Tüm bunlara ek olarak Arapça’nın özellikle hem alfabesinin hem de fonetik yapısının etkisi ile otantik bir havası olması, doğu kültürlerine ilgi duyan birçok batılının da bu dili öğrenmesini sağlıyor.

6) Malayca

Şaşırtıcı olabilir ancak Malayca Dünya’da en fazla konuşulan diller arasında 6. sırayı almaktadır. Bu dil Malezya, Brunei ve Singapur’da ana dil olarak konuşulmaktadır. Bunun yanı sıra Tayland, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerde çok sayıda bir nüfus ile yaşayan Malezyalılar tarafından da konuşulmaktadır. Dolayısıyla Malayca’nın bu sıralamada yer almasına ana dil olarak konuşulduğu ülkelerin sayısı neden olarak gösterilebilir.

7) Rusça

Rusça, tahmin ettiğiniz üzere Dünya’da en çok konuşulan diller arasında ilk 10’a girmeyi başaran ülkeler arasındadır. Kiril alfabesinin kullanıldığı Rusça’nın en çok kullanıldığı ülkeler arasında Rusya dışında Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya gibi ülkeler yer almaktadır. Rusça’nın bu listeye girmesinde hem Rusya’nın nüfusu hem de Sovyetler Birliği döneminde kültür olarak da nüfuz ettiği ülkelerin fazla olması etken olarak gösterilebilir. Nitekim SSCB’nin dağılması ile birlikte her ne kadar birçok ülke yerel dillerini destekleyen politikalar gütse de günümüzde Estonya, Litvanya gibi ülkelerde hala çok sayıda insan Rusça konuşabilmektedir. Bunlara ek olarak Kazakistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Kırgızistan, Moldova, Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkelerin okullarında Rusça dil eğitimi zorunlu olarak verilmektedir.

8) Bengalce

Dünya’da en fazla konuşulan diller arasında Bengalce 8. sırayı almaktadır. Bu dilin kökeni Güneydoğu Asya’nın Bengal bölgesini kapsamaktadır. Söz konusu bölge üzerinde günümüzde Bangladeş, Hindistan’ın Batı Bengal eyaleti gibi yerleri kapsamaktadır. Bölgedeki nüfusun yüksek olması Bengalce’nin bu listede yer almasına yardımcı olmaktadır.

9) Portekizce

Portekizce, Dünya’da en yaygın 10 dil arasında yer almaktadır. Hint-Avrupa dil ailesi arasında yer almaktadır. Portekiz dışında Portekizce’nin resmi dil olduğu ülkeler arasında Brezilya, Macau ve Goa gibi ülkeler yer almaktadır. Brezilya ile birlikte Latin Amerika’da yaklaşık olarak 190 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. İspanyolca, İtalyanca, Fransızca gibi dillerle benzerlik göstermektedir.

10) Fransızca

Dünya’da en yaygın diller sıralamasında 10. sırayı Fransızca almaktadır. Fransızca, Hint-Avrupa dil ailesinde yer alan roman dilleri arasında bulunmaktadır. Özellikle Fransız kültürünün baskın olduğu eski Fransız sömürgelerinde yaygın olarak konuşulması ve Fransızca’nın dünya genelinde kabul gören diller arasında bulunması bu dilin ilk 10’da yer almasına yardımcı olmaktadır. Fransa’nın dışında Kanada (Quebec), Belçika, İsviçre, Lüksemburg, Monako gibi ülke ve bölgelerde konuşulmaktadır. Bunlara ek olarak birçok Afrika ülkesinde de Fransızca konuşulmaktadır.

İş Ve Eğitim Hayatında En Çok Kullanılan Diller

Dünya’da en çok konuşulan diller ve hangi ülkelerde konuşulduğu ile ilgili bilgiler verdiğimiz blog yazımızın sonuna geldik. Bu sıralamada dikkat edilmesi gereken nokta dillerin rakamsal bazda sıralandığıdır. Yani bu tarz sıralamalarda özellikle nüfusu yüksek olan birkaç Asya ülkesinin ön plana çıkması normaldir. Nitekim Malayca en çok konuşulan diller sıralamasında her ne kadar Fransa’nın önünde yer alsa da, Türkiye’de ya da benzer başka ülkelerde ‘En çok öğrenilmek istenilen diller’ üzerine anket yapılsa sıralamaya bile giremeyebilir.

Dünya genelinde iş ve eğitim hayatında en etkin diller sıralaması yapıldığında ise Malayca, Bengalce gibi diller liste dışı kalabilirler. İş ve eğitim hayatında en etkin diller arasında ise bildiğiniz üzere ilk sırayı İngilizce çekmektedir. İngilizce’yi takiben Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Arapça, Farsça gibi diller bu listeye eklenebilmektedir. İkinci dil olarak hangisinin daha önemli olacağı ise hem coğrafyaya hem de iş alanına göre değişiklik kazanabilir. Örneğin, bu Amerika’da çalışan ya da eğitime gitmeyi planlayan bir Türk için İspanyolca olabilecekken, İşletme okuyan ve Türkiye’de yaşayan birisi için Fransızca ya da Almanca olabilir. Bu konu ile ilgili daha detaylı yönlendirmelerimizi ‘Türkiye’de ikinci dil olarak hangi dil seçilmeli?’ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

TEOL'ün Eğitimini Verdiği Diller

Birçok kişi öğrenmek istediği yeni dili seçmesinin ardından kurs arayışına girebilmektedir. Bu kişilere yönelik Türkiye genelinde 17 şubesi ile hizmet veren TEOL Dil Okulları toplamda 9 farklı dilde eğitim sağlamaktadır. TEOL Dil Okulları bünyesinde dil eğitimi alabileceğiniz kurslar ise şu şekildedir: İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Flemenkçe, Rusça, Arapça, Farsça.

İngilizce Kursu ile alakalı daha fazla bilgi almak için ilgili bağlantıyı tıklayabilir, diğer dil kurslarımız ile alakalı bilgi almak için https://www.teol.com.tr/yabanci-dil-kurslari/ bu bağlantı aracılığıyla, ilgilendiğiniz dil kursu sayfamızı inceleyip, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Yurtdışındaki dil okulları, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere dil eğitimi veren kurumlardır. Dilin birinci dil olarak konuşulduğu ülkede bulunan dil okullarıdır. İngilizceyi verimli bir şekilde öğrenmek isteyen öğrenciler yurt dışına seyahat ederler çünkü dili duyabilecekleri ülkeye daldıklarında dili daha hızlı öğrenirler ve 7/24 kullanırlar.

Öğretmenlerimiz “iletişimsel” veya “eylemli” öğrenme adı verilen bir öğretim yöntemi kullanır; bu, bir masada oturup onlar konuşurken not almayı beklememeniz gerektiği anlamına gelir. Öğrenciler, rol oynamak, kısa sunumlar yapmak ve dille etkileşim kurmak için sürekli olarak küçük gruplara ayrılırlar. Yurtdışındaki dil kursunuz, her ders belirli bir konuya veya konuya odaklanan dört beceriyi (konuşma, dinleme, okuma, yazma) kapsayacaktır.

Hedefe bağlı olarak, bir dil öğrenmek için haftada ortalama 900 dolar harcamayı bekleyebilirsiniz. Belirli bir varış noktasına gidiş dönüş uçuşunuzun maliyetini buna ekleyin.

Yurtdışındaki tüm dil okulları, onlarla bir dil okuduğunuzu göstermek için size bir katılım sertifikası verecektir. Çoğu okulun, okullarında tüm bir döngüyü (normalde 6-8 hafta) tamamlayan öğrencilere verdikleri kurs seviyesi tamamlama sertifikası da vardır. Maalesef bunların herkes tarafından tanınması pek olası değildir, ancak herkesin gidişatının kanıtı olması gerekmez.

Gideceğiniz yere bağlı olarak, vizesiz bir ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz. Geçerli bir pasaporta, dönüş bileti ve elektronik giriş iznine (ESTA) ihtiyacınız var. Daha uzun bir süre kalmak istiyorsanız, çoğu durumda vizeye ihtiyacınız olacaktır. Öğrenci danışmanlarımız, vize başvuru sürecinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Sizi Arayalım!

Kampanyalarımız

İnstagram'da Biz

Kurumsal Anlaşma Kampanyalarımız