fbpx
blank

blank

Anadili İngilizce olmayan herkes için İngilizce öğrenmek uzun bir süreç gerektiriyor. Bu zorlu sürecin ardından birçoğumuz hem eğitim hem de iş hayatı için İngilizce yeterliliğimizi gösteren yabancı dil sınavlarına katılıyoruz. Bu sınavlardan en çok zorlanılanları ise genelde IELTS ve TOEFL oluyor. Söz konusu bu sınavlara hazırlanırken de öğrencileri zorlu bir süreç bekliyor. Dolayısıyla IELTS ve TOEFL yabancı dil kursu seçimi yaparken epey dikkatli olunmalıdır. Bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmeden evvel IELTS ve TOEFL hakkında gelen bir bilgi vermekte fayda vardır.

IELTS ve TOEFL Ne İşe Yarar?

Öncelikle birçoğunuzun bildiği üzere IELTS ve TOEFL uluslararası geçerliliğe sahip olan İngilizce dil sınavlarıdır. Her iki sınavın da eğitim dışında birçok yararı vardır. Şimdi genel hatlarıyla bu faydaları sizler için maddeler halinde anlatalım:

 • İş görüşmelerinde büyük avantaj getirir. Eğer halihazırda yeterli bir IELTS ya da TOELF yeterliliğe sahipseniz, iş görüşmelerinde sizin İngilizce bilginiz sorgulanmaz. Böylelikle iş görüşmesinin getirdiği stresten dolayı ortaya koyacağınız İngilizce performansınız düşmez.
 • IELTS ve TOEFL’dan yeterli seviyede puan almanız halinde özgüveniniz artar. Nitekim artık İngilizce seviyenizin iyi olduğunu gösteren ve uluslararası geçerliliğe sahip olan bir belgeniz olur.
 • Yurtdışında eğitim veren ve eğitim dili İngilizce olan tüm üniversitelerde öğrenciler için aranan gereklilikler arasında TOEFL ve IELTS de yer alır. İngilizce yeterliliğinizi bu iki sınavdan birinde göstermezseniz yurtdışında eğitim hayal olur. Ancak bazı üniversitelerin yalnızca IELTS, bazılarının yalnızca TOEFL bazılarının ise her ikisini de kabul ettiğini hatırlatmakta fayda var. Siz gitmek istediğiniz ülke ve üniversitenin şartlarına yönelik gireceğiniz sınavı seçmelisiniz.


IELTS TOEFL Karşılaştırması

Her iki sınavın benzer yanları olduğu gibi birbirinden farklı yanları da bulunmaktadır. Bu başlık altında IELTS ve TOEFL arasındaki farklar ve benzerlikleri maddeler halinde özetleyeceğiz:

 • Her ikisi de uluslararası geçerliliğe sahip olan akademik İngilizce sınavlarıdır.
 • Her ikisi de 130’dan fazla ülkede geçerli olup, bir yılda 50’den fazla sayıda düzenlenmektedir.
 • Her iki sınavda da okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri ölçülmektedir.
 • Her iki sınavın da geçerlilik süresi 2 yıldır.
 • IELTS daha çok İngiltere ve İngiliz aksanına yakın olan Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde daha çok ağırlığı olan sınavdır. Amerika’da ise IELTS kabul edilmekle birlikte TOEFL ağırlığı dahaçok olan bir sınav türüdür.
 • TOEFL, IELTS’e göre daha eski bir sınav türü olduğundan dünya genelinde daha çok sınav merkezi bulunmaktadır. TOEFL’ın 4500’den fazla sınav merkezi varken, IELTS’in 900’den fazla sınav merkezi bulunmaktadır.
 • IELTS sınavının konuşma ve dinleme kısmında İngiliz aksanı geçerlidir. TOEFL’da ise Amerikan aksanı üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Öte yandan IELTS’de konuşma yetenekleriniz ölçülürken gerçek bir kişi ile konuşursunuz. TOEFL’da ise bilgisayara konuşursunuz.
 • TOEFL sınavı 4 saat sürerken, IELTS sınavı ise 2 saat 45 dakika sürmektedir.
 • IELTS sınavının yazma kısmında kendi el yazınızı kullanmak durumundasınız. TOEFL sınavından ise yazı becerilerinizi bilgisayar ortamında gösterirsiniz.


Görüldüğü üzere her iki sınavın bazı benzerlikleri olmasının dışında, farklılıkları daha fazladır. Benzer amaçlara hizmet eden bu iki sınav arasında sizin amaçlarınıza en çok hizmet edecek olanı tercih etmelisiniz. Eğer İngiltere’de üniversite eğitimi görmek istiyor ya da Avustralya’da çalışmak üzere bir iş görüşmesi gerçekleştirecek iseniz IELTS daha uygun olabilir.

Kendinize uygun olan sınavı seçtikten sonra zorlu bir hazırlanma süreci sizi beklemektedir. Nitekim her iki sınav da epey zorlayıcıdır. Her ne kadar düzenli olarak sınavlar organize edilse de, sınavlara giriş ücreti yüksek olduğundan sınava girmeden evvel tam hazır olmanızda fayda vardır. Öte yandan her sınavın kendine has teknikleri ve bilinmesi gereken özellikleri vardır. Bu gibi sebeplerden ötürü IELTS ve TOEFL hazırlık sürecinizde dışarıdan destek almakta fayda vardır.

IELTS ve TOEFL Sınavlarına Hazırlık Sürecinde Neden TEOL’den Destek Almalısınız?

 • TEOL Dil Okulları’da IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlık sürecinde alanında uzman eğitim kadroları eşliğinde gramer, kelime, okuma ve konuşma dersleri söz konusu sınavların formatına uygun şekilde verilmektedir.
 • TEOL Dil Okulları’nın IELTS ve TOEFL sınavlarına yönelik açtığı sınıflarda IELTS ve TOEFL sınav teknikleri doğrultusunda eğitim verilmektedir.
 • Dersler dışında bireysel çalışmalarda IELTS ve TOEFL sınav tekniklerine yönelik nasıl çalışılması gerektiği konusunda yol gösterilir ve eksiklikleri desteklemek adına bu doğrultuda etüt dersleri verilmektedir.
 • Eğitimler akıllı tahta üzerinden ve interaktif olarak verilmektedir.
 • Eğitmenlerin tamamı CELTA sertifikalıdır.

IELTS ve TOEFL hazırlık kursu arayışında olan kişiler TEOL İstanbul Kadıköy ve Beylikdüzü İngilizce kurslarının yanı sıra Ankara, İzmir, Eskişehir, Muğla ve diğer tüm TEOL Dil Okulları’nda eğitim alabilirler.

Siz de IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlık sürecinizde hangi sınava yönelik çalışmalar yapmanız gerektiğiniz, TEOL’de başka ne gibi avantajların sizi beklediği , TOEFL-IELTS hazırlık kursu fiyatları gibi konuları merak ediyorsanız 0850 360 83 65 no’lı hattan iletişime geçebilirsiniz.