fbpx

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmeliyim ?

Günümüz dünyasında milyarlarca insan istediği an, istediği yerden, istediği kişi ile etkileşime geçebilmektedir. Böyle bir dünya yapısı içerisinde haliyle İngilizce bilmek elzem olmakla birlikte yetersiz kalmaya başladı. Buna bağlı olarak da birçok insan İngilizce’ye ek olarak yeni diller öğrenmek üzere kendilerini geliştirmeye gayret ediyorlar. Bu insanların konu ile ilgili en çok sordukları sorular arasında ise ‘Hangi dili öğrenmek daha avantajlı?’, ‘Hangi dilleri öğrenmek kolay?’ gibi sorular yer alıyor. Biz de TEOL Dil Okulları olarak buradan yola çıkarak sizler için yeni bir blog yazısı hazırladık. Çok dil bilmenin, aynı zamanda blog.sprachmanagement.net, faydaları ile ilgili detaylara değineceğimiz yazı boyunca birden fazla yabancı dil öğrenmek ile ilgili merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Yazının sonunda ise söz konusu dillerden hangilerini TEOL Kadıköy dil kursları ile öğrenebileceğinizi ilgili tablodan inceleyebilirsiniz.

Germen Dilleri

Germen Dilleri Aile Grubu’nda İngilizce エロタリスト ile beraber Almanca ve Hollandaca öğrenmenin tercih edilebileceği söylenebilir. Nitekim bu diller hem önemli hem de birbirine yakın diller arasındadır. ‘Hangi diller birbirine yakın?’ sorusunun yanıtına örnek olarak bu üç önemli dili gösterebiliriz. Bu dil aile grubunda yer alan Fince ise diğer dillere kıyasla geri planda kalmaktadır.

İngilizce

Bilindiği üzere İngilizce, öğrenilmesi gereken diller sıralaması yapıldığında kuşkusuz ilk sırayı alacaktır. Bugün 1.5 milyondan fazla insan İngilizce konuşmaktadır ve İngilizce konuşabilen kişi sayısı giderek yüksekmektedir.

Almanca

İngilizce ile aynı dil aile grubunda yer almasının da yardımıyla, İngilizce’den sonra öğrenilmesi en kolay diller arasında yer almaktadır. Öte yandan Almanca dünya genelinde en çok öğrenilen diller arasında bulunmaktadır. Almanca öğrenmek dünyanın birçok yerinde iş hayatında da size faydalar sağlayacaktır.

Flemenkçe

Germen dil aile grubu içerisinde öğrenilmesi gereken diller listesine Flemenkçe’yi de ekleyebiliriz. Dünya genelinde 23 milyon civarında insan Hollandaca konuşmaktadır.

Roman – Latin Dilleri

Roman dilleri, yani Latince’den türemiş olan diller Latince, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rumence gibi dilleri kapsamaktadır. Söz konusu bu diller arasında Fransızca başta olmak üzere İtalyanca ve İspanyolca’nın ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Fransızca

Dünya genelinde 300 milyona yakın insan Fransızca konuşmaktadır. Özellikle Kuzey Afrika, Afrika’nın iç bölgelerindeki belli başlı ülkelerde, Kanada’nın Quebec bölgesinde yaygın olarak konuşmaktadır. Dünya genelinde öğrenilmek istenen bir dil olmasının yanı sıra mesleki hayatta da faydalı olabilecek diller arasında yer almaktadır. Öte yandan Fransızca öğrenmek diğer birçok dili daha kolay öğrenmenin de önünü açacaktır.

İspanyolca

Günümüzde 450 milyona yakın insan İspanyolca konuşmaktadır. Her ne kadar bunların önemli bir kısmını ana dili İspanyolca olan Meksika, Arjantin, İspanya gibi ülkeler oluştursa da, dünya genelinde birden fazla dil konuşmak isteyen birçok insanın tercihleri arasında bulunmaktadır. Özellikle Kuzey Amerika’da eğitim görecek ya da çalışacak olursanız, sizin için İngilizce’den sonra öğrenilmesi gereken dil İspanyolca, sonra diğerleridir.

İtalyanca

Yaklaşık olarak 70 milyon insan İtalyanca konuşmaktadır. Bunların önemli bir kısmı ana dili İtalyanca olan insanlar olsa da dünya genelinde 3 milyon civarında insanın İtalyanca’yı ek bir dil olarak konuştuğu tahmin edilmektedir. Dilin yumuşak ve ahenkli bir tınıya sahip olması, İspanyolca ve Fransızca gibi dillerden sonra öğrenmesinin kolay olması gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir.

Slav Dilleri

Slav dilleri arasında Rusça, Çekçe, Bulgarca, Lehçe, Slovakça gibi diller yer almaktadır. Eğer Rusça dışındaki dillerin konuşulduğu ülkelerde eğitim almayacak ya da çalışmayacaksanız, söz konusu diller arasında Rusça’nın ön plana çıkan bir dil olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Rusça

Rusça; Rusya, Belarus, Kırgizistan ve Kazakistan gibi ülkelerde resmi dil olarak konuşulmaktadır. Öte yandan SSCB’nin dağılması ile birlikte ortaya çıkan Letonya, Gürcistan, Moldova, Ukrayna gibi ülkelerde resmi dil olarak tanınmasa da çokça kişi tarafından konuşulmaktadır. Rusça öğrenmek, söz konusu ülkelerle iletişim gerektiren sektörlerde çalışmayı hedefleyen kişilerin kariyeri için önemli bir artı sağlar.

Hangi Dilleri Öğrenmeli Sorusunun Yanıtı Kişiye Göre Değişir

Yazımızın bu kısmına kadar gördüğünüz üzere ‘Hangi diller öğrenilmeli?’ sorusu kişinin yaşadığı ülkeye, çalıştığı sektöre, gelecekteki hedeflerine, kişisel beğenilerine göre değişiklik göstermektedir. Nitekim, Rusya’da yaşamaya başlayacak kişi, dünya genelinde daha çok kabul görüyor diye Rusça yerine neden Almanca’ya öncelik versin ki? Netice olarak dillerin önem sırası kişiden kişiye farklılık gösterir.

Tüm bunlarla birlikte ‘Hangi diller daha kolay öğrenilir?’ tarzı sorulara daha genel-geçer yanıtlar verilebilir. Yazımızın akışında da fark ettiğiniz üzere özellikle aynı dil aile grubunda yer alan dilleri öğrenmek daha kolay olabilir. Örneğin, İspanyolca bilen birisi için yeni bir dil olarak Almanca’dan ziyade İtalyanca’yı öğrenmenin daha kolay olacağı aşikardır. Bununla birlikte çoğu insanın ilk yabancı dilinin İngilizce olmaktadır. Bu insanlar bir dil öğrenme yolculuğuna daha önce çıktıkları ve bu konuda tecrübe kazandıkları için, öğrenmek istedikleri yeni dile bakılmaksızın yeni dil için bir avantaja sahip olacakları söylenebilir.

Birden Fazla Dil Bilmenin Avantajları

Birden fazla dil öğrenmek insana birçok katkı sağlar. Hem mesleki hem de sosyal hayatta birçok faydayı beraberinde getirir. Bir ortamda tanıştığınız İtalyan ile İtalyanca konuşabilmek mutluluk verici ve özgüven arttırıcı bir etken sağlayabilir. Rusya ve eski SSCB ülkeleri ile ticaret yapan bir şirket ile dış ticaret sorumlusu gibi pozisyonlarda iş görüşmesine gittiğinizi farz edin. Rusça’yı en azından orta seviyede biliyor olmak size büyük bir avantaj sağlayabilir. Dinlenilen bir İtalyanca şarkıyı anlayabilmek, izlenilen İspanyol yapımı bir filmi anlayabilmek gibi kişisel tatmin yaratacak durumlar da bulunmaktadır. Dolayısıyla birden fazla dil bilen insan için multilingual olmanın faydaları saymakla bitmez.

TEOL Yabancı Dil Kursları İle Öğrenebileceğiniz Diller

TEOL Dil Okulları ile İngilizce Kursu başta olmak üzere, aşağıda yer verdiğimiz diğer yabancı dil kursları için ilgili bağlantı aracılığıyla daha detaylı bilgilere ulaşabilir, form doldurarak daha detaylı bilgi almak için sizi aramamızı isteyebilirsiniz.

  • İngilizce kursu
  • Fransızca kursu
  • Almanca kursu
  • Flemenkçe Kursu
  • İspanyolca Kursu
  • İtalyanca Kursu
  • Rusça Kursu

Yazı boyunca ‘Hangi dili öğrenmeye yatkınım?’, ‘Hangi diller önemli?’ gibi soruların soruların yanıtlarını verip birden fazla dil bilmenin faydaları ile ilgili detaylara değindik. Yazı sonunda ise TEOL yabancı dil kursları ile öğrenebileceğiniz dillerin listesini sunduk. TEOL Kadıköy dil okulu bünyesinde verdiğimiz kurslarla ilgili daha fazla detaya ulaşmak isterseniz yukarıdaki ilgili linke tıklayabilirsiniz. Konu ile ilgili sorunuz olması halinde form doldurup bizim size ulaşmamızı sağlayabilir ya da 0850 360 83 65 numaralı ücretsiz hat üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Yurtdışındaki dil okulları, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere dil eğitimi veren kurumlardır. Dilin birinci dil olarak konuşulduğu ülkede bulunan dil okullarıdır. İngilizceyi verimli bir şekilde öğrenmek isteyen öğrenciler yurt dışına seyahat ederler çünkü dili duyabilecekleri ülkeye daldıklarında dili daha hızlı öğrenirler ve 7/24 kullanırlar.

Öğretmenlerimiz “iletişimsel” veya “eylemli” öğrenme adı verilen bir öğretim yöntemi kullanır; bu, bir masada oturup onlar konuşurken not almayı beklememeniz gerektiği anlamına gelir. Öğrenciler, rol oynamak, kısa sunumlar yapmak ve dille etkileşim kurmak için sürekli olarak küçük gruplara ayrılırlar. Yurtdışındaki dil kursunuz, her ders belirli bir konuya veya konuya odaklanan dört beceriyi (konuşma, dinleme, okuma, yazma) kapsayacaktır.

Hedefe bağlı olarak, bir dil öğrenmek için haftada ortalama 900 dolar harcamayı bekleyebilirsiniz. Belirli bir varış noktasına gidiş dönüş uçuşunuzun maliyetini buna ekleyin.

Yurtdışındaki tüm dil okulları, onlarla bir dil okuduğunuzu göstermek için size bir katılım sertifikası verecektir. Çoğu okulun, okullarında tüm bir döngüyü (normalde 6-8 hafta) tamamlayan öğrencilere verdikleri kurs seviyesi tamamlama sertifikası da vardır. Maalesef bunların herkes tarafından tanınması pek olası değildir, ancak herkesin gidişatının kanıtı olması gerekmez.

Gideceğiniz yere bağlı olarak, vizesiz bir ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz. Geçerli bir pasaporta, dönüş bileti ve elektronik giriş iznine (ESTA) ihtiyacınız var. Daha uzun bir süre kalmak istiyorsanız, çoğu durumda vizeye ihtiyacınız olacaktır. Öğrenci danışmanlarımız, vize başvuru sürecinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Sizi Arayalım!

Kampanyalarımız

İnstagram'da Biz

Kurumsal Anlaşma Kampanyalarımız