fbpx

‘İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyız?’ diye soruyorsanız, İngilizce öğrenmenin size iş ve eğitim hayatında neler kazandıracağının farkındasınızdır. Bu soruyu soranlar için İngilizce öğrenmek için yapılması gerekenler ile ilgili bilgilendirici bir yazı hazırlamak istedik. Yazı boyunca İngilizce kelime hazinesini, dil bilgisini, konuşma ve dinleme becerilerini geliştirici tavsiyeler sunduk. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

İngilizce Öğrenmek İçin İlk Yapılması Gerekenler

Her şeyden önce kendinizi İngilizce öğrenebileceğinize inandırmalı ve sizi geri çeken bahanelerden kurtulmalısınız. Her başarının altında yatan unsurlardan bir tanesi budur. Motivasyon ve inanç, başarıya giden yolu kısaltır. Aslında ‘İngilizce öğrenmek için ne yapılmalı?’ sorusunu soranların tamamı için en önemli ve ilk adım budur. Gerekli motivasyon ve inancı sağlamadıktan sonra, atılacak ikinci ve üçüncü doğru adımların çok da faydası dokunmayabilir.

Araştırın ve Sizin İçin En İyi İngilizce Kursunu Bulun

İngilizce öğrenme konusunda gerekli inancı ve motivasyonu sağladıktan sonra atmanız gereken ikinci adım sizin için fiyat-fayda dengesi açısından en iyi İngilizce kursu opsiyonlarını araştırmak olacaktır. Öyle ki, İngilizce öğrenmek uzun bir süreçtir. Sizin için uygun bir kursla bu süreci daha kısa ve verimli bir hale getirebilir ve netice itibarıyla da istediğiniz seviyeye çok daha az zorlanarak gelebilirsiniz. Bu, İngilizce öğrenmek için yapılacaklar sıralamasında bir başka önemli adımdır.

Peki seçtiğiniz İngilizce kursunun en iyisi olduğuna nasıl karar verirsiniz? İngilizce kurslarında alınan eğitimin kalitesi, eğitim alan öğrencilerin yorumu sizin kararınızı etkileyen öncelikli etkenlerdir. Ancak bu faktörler şu andaki konumuz değil. Şu anda İngilizceyi öğrenmek için neden İngilizce kursuna gitmelisiniz ve İngilizce kursunun size kazandırdıklarına yoğunlaşalım.

İngilizce öğrenmek düzenli ve programlı çalışmayı gerektirir. İngilizce kursunda öncelikle sizin bilgi seviyeniz ölçümlenir ve bu doğrultuda size bir öğrenim programı hazırlanır. Seviyenize uygun dersler verilirken ek kaynaklar ile öğrendiklerinizin pekiştirilmesi sağlanır. Ayrıca sınıf arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz ile İngilizce konuşabilir ve sürekli etkileşim halinde kalabilirsiniz. Böylelikle İngilizce’yi geliştirmek için yapılması gerekenler ile ilgili tüm detaylı noktaları doğru seçim yaptığınız kurs ile sağlayabilirsiniz.

Kurs ile Birlikte İngilizce Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda bahsi geçen aşamaları tamamladığınızı varsayalım. Ancak ‘İngilizce öğrenmek için ne yapmalı?’ diye soranlar için süreç bunlarla bitmiyor. Kursun size kattıklarının dışında, kurstan sizin ne aldığınız ve üzerine neler katabildiğiniz de önemlidir. Bu doğrultuda İngilizce kursa gidenler için İngilizce geliştirmek için yapılması gerekenler ile ilgili detayları yazımızın bir sonraki bölümünde inceleyebilirsiniz.

1. İngilizce Kelime Hazinesi Geliştirme Üzerine Çalışın

Konu ile ilgili İngilizce öğrenmeye çalışanların sık sorduğu sorular arasında ‘İngilizce kelime haznemi nasıl geliştirebilirim ?’ sorusu yer alıyor. Bunun için;

İngilizce Kelime Öğrenme Hedefi Belirleyin

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin ve her gün yeni İngilizce kelimeler öğrenin. Kendinize kursun dışında her gün ne kadar kelime ezberlemeniz gerektiğinin hedefini koyun. Günlük veya haftalık olarak öğrendiğiniz bu kelimeleri tekrar ederek unutma ihtimalinizin önüne geçin.

Öğrendiğiniz İngilizce Kelimelerin Diğer Formları ve Versiyonlarını Öğrenin

İngilizce kelime hazinesini geliştirmek için kelimeleri öğrenmek yeterli değildir. Buna ek olarak öğrendiğiniz kelimenin farklı versiyonlarını da öğrenmeye çalışmalısınız. Örneğin, bir fiil öğrendiyseniz, onun isim halini de sıfat halini de öğrenmelisiniz.

İngilizce Kelime Kartı Hazırlama

İngilizce kelime kartı satın alıp okumak, İngilizce kelime dağarcığını geliştirme yolları arasında yer almaktadır. Ancak sizin kendinizin İngilizce kelime kartı hazırlaması, öğrenme süreciniz açısından daha faydalı olacaktır. Özellikle yazarak İngilizce kelime ezberleme ile ilgili çalışmalarınızı bu yönde yoğunlaştırabilirsiniz. Kırtasiyelerden küçük kartlar ya da kağıtlar alabilir, her gün belli bir sayıda kelimenin İngilizce anlamını ve Türkçe çevirisini önlü arkalı yazabilirsiniz.

İngilizce Kelime Defteri Hazırlama

Herkesin çalışma yöntemi farklıdır. Eğer kelime kartı hazırlama yöntemi kulağınıza çok uygun gelmiyorsa, İngilizce kelime defteri oluşturma konusunda çaba harcayabilirsiniz. Ancak bu kolay bir süreç değildir. Nitekim birçok kişi ‘İngilizce kelime defteri nasıl yapılır?’ diye sormaktadır. Öncelikle kalın bir defterin sayfasının ortasını dikey olarak çizerek ikiye ayırabilirsiniz. Sol tarafa İngilizce kelimeyi ve diğer versiyonlarını, sağ tarafa ise bu kelimelerin Türkçe çevirilerini yazabilir ve örnek cümle kullanımları ekleyebilirsiniz. Kursta öğrendiğiniz kelimeleri de bu şekilde defterinize geçirebilirsiniz. Bu yolla uzun vadede İngilizce kelime hazinenizin epey hızlı geliştiğini fark edeceksinizdir.

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin Forum ve Sosyal Medya Gruplarına Katılma

Ülkede yüzbinlerce sizin gibi İngilizce öğrenmek için çabalayan kişi bulunuyor. Her alanda olduğu gibi bu kişiler de farklı sosyal medya platformlarında gruplar oluşturuyor ve deneyimlerini, önerilerini, bilgilerini paylaşıyorlar. Siz de internet üzerinden ilgili forum ve facebook grubu gibi platformlara katılabilir, oradaki bilgilerden de faydalanabilirsiniz.

2. İngilizce Dil Bilgisi Geliştirmek İçin Yapılabilecekler

İngilizce gramer öğrenmek, İngilizce öğrenmenin en kolay kısmı gibi gözükse de, aslında zor ve önemli bir kısımdır. Her ne kadar hiçbir anadilini konuşan kişi tamamen gramer yapısına bağlı kalmadan konuşsa da, belli bir seviye gramer öğrenmek her zaman mühimdir. Resmi yazışma, iş mülakatı, akademik makale yazımı gibi durumlarda gramer kurallarına harfiyen uymanız gerekecektir. Nitekim bu durumlarda tabiri caizse ‘Sokak İngilizcesi’ kullanamazsınız. Peki ‘İngilizce gramer nasıl geliştirilir?’…

Gramer Derslerini Dikkatlice Takip Etmek

Bunun için öncelikle gittiğiniz İngilizce kursunda aldığınız gramer derslerini kesinlikle kaçırmamalı ve her gittiğiniz dersi dikkatlice dinlemelisiniz. Buna ek olarak ders esnasında sorunuz olması halinde mutlaka hocanıza danışmalısınız. Herhangi bir dersi kaçırmanız halinde kursunuz size etüt fırsatı sunuyorsa, mutlaka değerlendirmelisiniz. Çünkü konular birbirine zincir ile bağlı ve zincirin halkalarından bir tanesi eksik olduğunda, bütünü tamamlamanız daha çok zorlaşabilir.

İngilizce Kitap, Dergi, Online Kaynak Okumak

Evet, yanlış duymadınız. İngilizce gramer bilginizi geliştirmek için yapabileceğiniz çalışmalardan bir tanesi de İngilizce kitap, dergi ve online kaynak okumaktır. Bu tarz aktiviteler yalnızca kelime hazinenizi değil, gramer bilginizi de geliştirecektir. Ancak bu noktada okuduğunuz kaynakların resmi kaynaklar olmasına özen göstermelisiniz. Yani online kaynak olarak kastımız, İngilizce bir forum gibi bir ortam değil; İngilizce hazırlanan bir gazete gib kaynaktır. Çünkü bu tarz kaynaklarda yazım diline büyük özen gösterilerek yazılar hazırlanır. Dolayısıyla gramer kalıplarını gördükçe, neden ve nerede kullanıldıklarını da zamanla içselleştirmeye başlayacaksınız.

3. İngilizce Yazı Yazmayı Öğrenmek İçin Yapılabilecekler

Bir dili öğrenmenin en önemli kısımlarından bir tanesi de o dili yazmayı öğrenmektir. İngilizce yazım becelerilerini geliştirmeniz aslında birçok faktöre bağlıdır. Bunun için öncelikle gramer ve kelime hazinesi geliştirme konusunda verdiğimiz tavsiyeleri uygulamalısınız. Nitekim İngilizce yazı yazmaya başlamak için beslenebileceğiniz en büyük iki kaynağınız gramer ve kelime bilgileriniz olacaktır. Dolayısıyla gramer ve kelime bilgisini bir sarmal olarak düşünürsek, her bir aşama kaydettiğinizde bu sarmal giderek büyüyecek ve İngilizce yazı yazma yeteneklerinize olumlu olarak yansıyacaktır. Bunun dışında İngilizce yazı yazmayı geliştirmeniz için, yazı yazmak için kendinize pratikler geliştirmelisiniz. Bu konuda önerilerimiz aşağıdaki gibidir:

İngilizce Günlük Tutmak

Yazım becerilerinizi geliştirmek için İngilizce günlük tutabilirsiniz. Bu noktada seviyeniz belirleyici olacaktır. Başlangıç seviyesinde olsanız bile belli bir süre sonra basit cümle kalıpları kurmaya başlayabilirsiniz. Orta seviyede iseniz zaten belli başlı günlük aktivitelerinizi daha detaylı olarak anlatmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi bu konuda biraz zorlamanız halihazırda öğrendiklerinizin oturmasına ve yeni bilgiler öğrenmenize yardımcı olacaktır.

İngilizce Blog Açmak

Günlük tutmak size sıkıcı gelecekse, ikinci seçenek olarak İngilizce blog açıp ilgi alanlarınız doğrultusunda yazmaya çalışabilirsiniz. Bunun için başlangıç seviyesinin biraz üzerinde olmanız rahat ilerlemenizi sağlayacaktır. Başlangıç seviyesindeyseniz de biraz sabredip İngilizce blog yazıları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

4. İngilizce Konuşma ve Dinleme Geliştirme

Gelelim son ve belki de en çok sıkıntı çekilen konuya: İngilizce konuşma ve dinleme yeteneklerini geliştirme yolları… İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında ‘İngilizce konuşma ve dinleme nasıl geliştirilir?’ sorusu yer alıyor. Her iki konu da birbirini yakından etkiliyor. Bu yüzden İngilizce konuşma ve dinleme yeteneklerini geliştirme ile ilgili tavsiyelerimizi tek başlık altında toplamak istedik. Bu konudaki başlıca tavsiyelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

İngilizce Alt Yazılı Şarkılar Dinle

Müzik tutkunu musunuz? O halde bu tavsiyemiz tam da sizlere uygun bir öneridir. Popüler ya da popüler olmasın, neredeyse her İngilizce şarkının İngilizce alt yazılı videoları Youtube üzerinde mevcut bulunmaktadır. Sık dinlediğiniz şarkılardan işe başlayabilirsiniz. İngilizce alt yazılı olarak dinlediğinizde hangi kısımda ne dediğini anlayabilir, daha sonradan dinlerken bu kelimelerin telaffuzlarını aklınıza kazıyabilirsiniz. Üstelik aralarda çıkan yeni kelimelerin anlamlarını araştırabilir ve böylelikle yeni kelimeler de öğrenebilirsiniz.

İngilizce Alt Yazılı Film ve Dizi İzlemek

Film ve dizi izlemeyi birçok kişi seviyor. Yabancı dilde izlenilen film ve dizilerin önemli bir kısmı da haliyle İngilizce oluyor. Bunu avantaja çevirebilirsiniz. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, Türkçe alt yazılı olarak izlemeniz daha faydalı olur. Nitekim İngilizce alt yazılı halini anlamakta zorlanırsınız. Orta seviyedeyseniz, hem seviyenizin yardımı hem de kullanılan beden dili ve mekanın yardımıyla konuşulanları anlayabilirsiniz. Üstelik anlamını bildiğiniz ancak telaffuzundan emin olmadığınız birçok kelimenin telaffuzunu izlediğiniz film ve diziler aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Öte yandan günlük konuşma dilinde nasıl konuşulduğunu, belli başlı kısaltmaları öğrenmeye başlamış olursunuz.

İngilizce Alt Yazılı Kısa Filmler ve Çizgi Filmler İzlemek

Başlangıç seviyesinde olanlar için İngilizce alt yazılı film ve dizi yerine, İngilizce alt yazılı kısa filmler ve çizgi filmleri Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. Örneğin, ‘Short English stories for beginners’ gibi türevleri Youtube üzerinden yazıp, konu ile ilgili videoları ve size uygun video hazırlayan kanalları keşfedebilirsiniz. Bu tarz videolarda hem konuşma hızı yavaş oluyor hem de kullanılan kelimeler başlangıç seviyesine daha yakın oluyor. Bu konuda İngilizce kursunuzdaki hocalarınızdan da tavsiyeler alabilirsiniz.

İngilizce Radyo Dinlemek

Herhangi bir işle meşgulken, örneğin odanızı toparlarken İngilizce radyo dinleyebilirsiniz. Hem sunucuyu hem de İngilizce şarkıları arka planda dinlerken bir yandan da fark etmeden bile olsa yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Yabancılarla İngilizce Konuşmak İçin Fırsat Kovalayın

Yabancılarla İngilizce konuşmak size büyük artı katacaktır. Ancak tabii ki İngilizce iyi olan yabancılarla bunu yapmanız daha mantıklı olur. Bunun için internet ortamında yeni kişilerle tanışabilir ve online arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Öte yandan uluslararası bilinirliği olan birçok misafir ağırlama platformları bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden yurt dışına giden kişiler, kalma parası ödemeden onlara ev sahipliği yapacak kişiler aramaktadır. Herkesin profilinde de başkaları tarafından yapılan yorum ve oylamalar bulunmaktadır. Dolayısıyla güvenilir kişileri rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Örneğin, Almanya’dan Türkiye’ye yaşadığınız şehre ziyarete gelen bir çifte kapılarınızı açabilir ve onlara şehriniz hakkında bilgiler de verebilirsiniz. Hatta onlarla birlikte de gezebilirsiniz. Böylelikle hem güzel arkadaşlıklar kazanabilir hem de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

TEOL Dil Okulları olarak ‘İngilizce öğrenmek için neler yapmalıyım?’ sorusunu soranlara yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Gördüğünüz üzere hem sizin için en iyi İngilizce kursu bulmak, hem de kendi çalışmalarınız ayrılmaz bir bütündür. Her ikisi de uzun vadede tek başına yeterli gelmeyebilir. Dolayısıyla hem iyi bir İngilizce kursuna gitmeli, hem de kursta öğrendiklerinize yeni bilgiler eklemeye ve onları pekiştirmeye gayret etmelisiniz.

İngilizce’yi öğrenmek için önce kendinize inanmalı ve bu yola kararlı bir şekilde çıkmalısınız! İngilizceyi tam anlamıyla içselleştirebilmek ve hayatınızda uygulamak adına, kaliteli İngilizce kursları ile TEOL Dil Okulları’nın Türkiye’nin dört bir yanındaki şubeleriyle yanınızda olduğunu hatırlatır, iyi günler dileriz