fbpx
blank

blank2019 yılına sayılı günler kaldı. Birçok kişi yılbaşını yurtdışında geçirmeyi planlıyor. Bu yerlerden bir tanesi İngiltere’nin başkenti Londra olarak öne çıkıyor. Biz de TEOL Dil Okulları olarak buradan yola çıkarak, yılbaşında Londra turu yapmayı planlayanlara yönelik bir blog yazısı hazırlamak istedik. Peki yılbaşında Londra’da ne yapılır? Yılbaşında Londra’da ne gibi etkinlikler organize edilmektedir? Bir nevi Londra gezi rehberi olacak bu yazıda benzeri soruları yanıtlamamızın yanı sıra, olası senaryolarda size zaman kazandırabilecek İngilizce soru kalıp örnekleri sunacağız. Vakit kaybetmeden Londra turumuza başlayalım.

Londra’da Yılbaşında Ne Yapılır?

Londra’da yılbaşında birbirinden güzel sokak partileri havai fişek gösterileri ve eğlenceler düzenlenmektedir. Yılbaşında Londra’da olacaklar için yılbaşı aktivitelerine dair başlıca yapılacakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Thames Nehri Çevresinde Yılbaşı: Londra’da yılbaşında Thames Nehri ve çevresinde mutlaka vakit geçirmelisiniz. Nitekim yılbaşının en güzel ve yoğun kutlandığı alanlardan bir tanesi burada bulunmaktadır. Özellikle Thames Nehri kıyısında yer alan Big Ben Saat Kulesi ve London Eye dönme dolabının arasında kalan büyük alan birçok kutlamaya ev sahipliği yapar. Burada yapılan kutlamalarda geri sayımın tamamlanmasının ardından başlayan havai fişek gösterilerini Westminister Köprüsü üzerinden izlemeniz daha etkileyici olabilir.
 • Victoria Rıhtımı ve Çevresinde Yılbaşı: Londra’da yılbaşında en kutlamaların en aktif olduğu yerler arasında Blackfriars Köprüsü ve Westminster Köprüsü arasında yer alan Victoria Rıhtımı yer almaktadır. Bu noktadan havai fişek gösterilerini izlemeniz halinde, hem havai fişekleri hem de London Eye’ı aynı anda görüş alanınıza alabilirsiniz. Bu ikisinin birleşimi de çok güzel görüntüler ortaya koyuyor.
 • The Gherkin’de Yılbaşı Kutlamaları: Londra’da yılbaşı kutlamaların en aktif olarak gerçekleştiği noktalardan bir tanesi de Londra’nın simge binaları arasında yer alan The Gherkin ve çevresidir. The Gherkin’in hemen üst kısmında yer alan Searcys adlı mekan, harika bir deneyim sunan yılbaşı yemeği ve gecesi için ideal bir yerdir. Tamamen camekan olan bu mekan, yılbaşında Londra’da en popüler yerler arasında olduğundan, gitmeden evvel mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.
 • Thames Nehri Yılbaşı Bot Turları: Londra’da yılbaşı kutlamaları çerçevesinde katılabileceğiniz bir başka etkinlik ise, Thames Nehri üzerindeki botlarda organize edilen yılbaşı partileridir. Thames Nehri üzerinde süzülürken yeni yılı karşılamak ve tüm gece eğlenmek, sokak partilerine ve kutlamalarına alternatif arayanların tercihi olabilir. Ancak yılbaşından önce tam olarak ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Nitekim birçok etkinlikte olduğu gibi, Londra’da yılbaşı bot turlarında da önceden rezervasyon yapmanız gerekmektedir.
 • Londra Noel Pazarları: Londra’da yılbaşı geçirmeyi planlayanlar için yapılabilecekler listesine Londra Noel Pazarları’na uğramak mutlaka eklenmelidir. Oldukça farklı ve etkileyici bir deneyim vaat eden Londra Noel Pazarları’nda ayaküstünde lezzetli atıştırmalar yapabilir, yakınlarınıza birbirinden güzel ve değişik yılbaşı hediyeleri bakabilirsiniz. Covent Garden’da kurulan Noel Pazarı, Londra’daki en popüler Noel Pazarı olarak gösterilmektedir.
 • Dünya Mutfaklarından Otantik Lezzetler: Yılbaşı için Londra’ya seyahat edenler, Londra’nın çok kültürlü yapısının getirdiği zenginliklerden bir tanesi olan farklı lezzetleri mutlaka tatmalılar. Meksika mutfağından Asya mutfağına, oradan Fransız mutfağına kadar çok geniş yelpazede restoran türleri bulabilirsiniz.


Londra Yılbaşı Tatilinde Kullanabileceğiniz İngilizce Diyaloglar ve Kelimeler

Yılbaşında Londra’da geçirmeyi planlayanlara yönelik hazırladığımız yazının bu kısmına kadar Londra’da gezilip görülecek yerler ve yılbaşında Londra’da yapılabilecekler ile ilgili bilgi verdik. Yazımızın son kısmında ise yılbaşında Londra’da olduğunuz esnada duyma ihtimalinizin olduğu ya da oradaki insanlarla iletişime geçerken kullanabileceğiniz yılbaşı ile ilgili İngilizce konuşma metinleri ve diyaloglarından örnekler sunacağız.

Londra’da İşinize Yarayabilecek Başlangıç Seviyesi İngilizce Diyaloglar

 • İngilizce Adres Sorma:

‘Excuse me! Could you tell me where to go to + …’ kalıbı ile adres sorabilirsiniz. İkinci kısma gitmek istediğiniz noktayı eklemelisiniz.

 • İngilizce Başlangıç Seviyesi Diyalog Örnekleri:

What’s your name? – Adınız nedir?
How are you? – Nasılsınız?
Where are you coming from? – Hangi ülkedensiniz?
What are your hobbies?  – Hobileriniz neler?
What do you do? – Ne iş yapıyorsunuz?

I’m Selin. – Ben Selin.
Fİne thanks, and you? – İyiyim, teşekkürler, ya siz?
I’m coming from Turkey. – Türkiye’den geliyorum.
I like watching movies and singing. – Film izlemeyi ve şarkı söylemeyi severim.
I work as a teacher – Öğretmen olarak çalışıyorum


Londra’da İşinize Yarayabilecek Orta Düzey İngilizce Diyaloglar ve Kelimeler

 • Where is the best place to watch the fireworks? Havai fişek gösterisini izlemek için en iyi yer nerede?
 • Are you going to make a New Year’s resolution?Bu soru size sorulduğunda karşınızdaki kişi yeni yılda hayatınızda yepyeni bir karar alıp almayacağınızı soruyordur. ‘New year’s resolution’ söz öbeğinin sözlük anlamı ‘Yılbaşında birisinin belli türdeki davranışlarını değiştirmek için aldığı karar’dır.
 • We are planning to ring out the old with the new people we’ve met here. – Yeni yılı burada yeni tanıştığımız insanlarla birlikte kutlamayı planlıyoruz. (‘Ring out the old’ kalıbının anlamı ‘Yeni yılı kutlamak’tır).
 • ‘I would like to order…’ – ‘May i have the bill?’ Daha önce bahsettiğimiz The Gherkin’in üst katında yer alan Searcys gibi bir mekanda yılbaşı yemeği yiyeceğinizi varsayalım. Sipariş verirken ‘I would like to order + sipariş etmek istediğiniz yiyeceğin adı’ kalıbını kullanabilirsiniz. Kalkmak ve hesabı istediğiniz durumda ise ‘May i have the bill?’ demeniz yeterlidir.
 • And the countdown has started! – Londra’da yılbaşı kutlamalarındayken duymanız kesin olan kelimeler arasında ‘Countdown’ da yer almaktadır. Bu kelimenin anlamı ‘Geri sayım’dır.
 • ‘Are you already drunk?’ – ‘No, just a little tipsy’ – Londra’da bir yılbaşı partisine katılıp alkol alacaksanız gecenin ilerleyen saatlerinde ‘Sarhoş mu oldun?’ sorusunu duymanız muhtemeldir. Eğer sarhoş olmadığınız, yalnızca biraz çakırkeyif olduğunuz üzerine iddiada bulunacaksanız, ‘Just a little tipsy’ demeniz yeterli olacaktır. ‘Tipsy’ kelimesinin Türkçe karşılığı tahmin ettiğiniz üzere ‘Çakırkeyif, az sarhoş’tur.
 • To give up – to cut down on – take up – Yeni yıl planlamaları, kendinizde yapmak istediğiniz değişiklikleri anlatırken bu 3 phrasal verb işinize çok yarayabilir. Yeni yılda kötü bir alışkanlığınızı bırakmak istediğinizi belirtmek için ‘To give up + smoking/eating chocolate’ kalıbını kullanabilirsiniz. Tamamen bırakabileceğinizi düşünmüyorsanız, azaltmak anlamına gelen ‘To cut down on’ öbeğini kullanabilirsiniz. Yeni yılda edinmeyi düşündüğünüz yeni hobileri anlatmak için ise ‘To take up + jogging/yoga’ gibi kalıpları kullanabilirsiniz.


TEOL Dil Okulları olarak yılbaşında Londra’ya gitmek isteyenler için Londra gezi rehberi niteliğinde hazırladığımız yazının sonuna geldik. Umarız bu haftaki blog yazımız yılbaşını Londra’da geçirmek isteyenler için yönlendirici ve faydalı bir içerik olmuştur. TEOL Dil Okulları ailesi olarak herkese yeni yılda yeni şanslar, fırsatlar ve mutluluklar dileriz. Sizler de yeni yılda Londra’yı görmek, İngilizce’nizi geliştirmek isterseniz TEOL’un sizlere bir hediyesi var:

blank


6 Ocak 2019 tarihine kadar 6 Seviye 900 Saat İngilizce Kursu’na kayıt yaptıran herkese 1 ay Londra’da eğitim hediyemizdir.