fbpx

İngilizce anadilden sonra öğrenilmesi gereken ilk yabancı dil olarak ön plana çıkıyor. Ancak farklı sebeplerden dolayı birçok kişi ikinci bir yabancı dili de öğrenmek istiyor. Hatta ilgi duyduğu ikinci yabancı dili öğrenmeye İngilizce öğrenirken başlamak istiyor. Peki aynı anda iki yabancı dil öğrenmek mümkün müdür? Sorunun cevabını TEOL olarak bu blog yazımızda vermeye çalışacağız.

Aynı Anda İki Dil Öğrenmek Neden İstenilir?

Yazının girişinde de belirttiğimiz üzere birçok kişi aynı anda iki dil öğrenme gayesine sahiptirler. Bu amacın temel sebepleri arasında şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Kariyer adımlarını daha hızlı atabilmek adına kariyeri etkileyen faktörlerden bir tanesi olan yabancı dil öğrenimini hızlandırmak,
  • İngilizce haricinde yabancı bir dile hayran olmak. Ancak İngilizce’nin hem eğitim hem iş hayatında önceliği olması,
  • Eğitim ya da iş için iki dilin ağırlıklı olduğu bir bölgeye göç etme durumu (Örn; Kanada’nın Quebec bölgesine göç edecekler için Fransızca’nın da ağırlık kazanması),
  • Tamamen dil öğrenmeye aşırı meraklı olmak gibi sebepler örneklenebilir.

Aynı Anda İki Yabancı Dil Öğrenilebilir Ancak…

Peki bu ve benzeri sebeplerden dolayı aynı anda iki yabancı dili öğrenmek mümkün müdür? Sorunun cevabı evet olmakla birlikte, cevaba verilen ‘Evet’in gücünü etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Aynı anda iki yabancı dil öğrenmenin olabilirliğini etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişisel Özellikleriniz: Kişisel özellikleriniz bu konuda önemlidir. Nitekim aynı anda birden fazla yabancı dil öğrenmek bir yana, tek bir yabancı dil öğrenilirken bile öz disipline sahip olunmalıdır. Çünkü yabancı dil öğrenmek çaba ve programlı çalışmayı gerektirmektedir.
  • Değerlendirebileceğiniz Boş Zaman Miktarı: Yabancı dil öğreniminde yeterli boş zamana sahip olmak oldukça önemlidir. Hele ki iki yabancı dil öğreniliyorsa zaman daha da kıymetli olur. Nitekim zaman çok darsa ne kadar özverili çalışılsa da çalışılsın verim açısından istenilen düzey yakalanamayabilir. Aynı anda hem çalışıp hem eğitimine devam edenler için bu süreç biraz zorlaşabilir.
  • Öğrenilen Dillerin Yer Aldığı Dil Grupları: İngilizce ve İspanyolca aynı anda öğrenmek ile İngilizce ve Arapça aynı anda öğrenmek arasında zorluk açısından farklar bulunmaktadır. Öğrenmeyi planladığınız diller aynı alfabeyi kullanıyorsa ve dil aile grubunda en azından birbirlerine yakınsa aynı anda birden fazla yabancı dil öğrenmek görece daha kolay bir hale gelir. Örneğin zaman, şart ve dil öğrenme becerisi bakımından benzer iki insanı ele alalım: İspanyolca ve Portekizce’yi aynı anda öğrenen Cem, aynı anda Almanca ve İtalyanca öğrenen Kemal’e göre aynı anda iki yabancı dil öğrenme sürecini daha başarılı geçirir.
  • Öğrenilmek İstenilen Dillerde İlerlenen Seviye: Başlangıç seviyelerden aynı anda birden yabancı dil öğrenenin işi, öğrenilmek istenen dillerden en azından bir tanesinde belli bir seviyeye ulaşmış kişiye kıyasla daha zordur. Nitekim öğrenilmek istenen her iki dilde de başlangıç seviyesinde olmak daha çok çaba gerektirir. Ancak örneğin bir kişinin İngilizce B1 seviyede yer alıyor. Yani İngilizce öğrenimi henüz tamamlanmamış durumda bulunuyor. Sabırsızlıkla aslında en sevdiği İspanyolca dilini de öğrenmeye başlamak istiyor. Bu durumda o kişinin hem İngilizce için daha az yükü oluyor, hem de o güne kadar İngilizce öğrenirken öğrendiklerini İspanyolca’da birçok konuda uygulayabiliyor.
  • Bir Yabancı Dil Kursu Desteği Alıp Almaması: Yabancı dil öğrenimi konusunda yetenekli olan biri elbette bireysel çalışmaları ile o dilde kendisini geliştirebilir. Ancak bu konuda yetenekli olanlar için bile bireysel çalışmanın birçok zorluğu bulunmaktadır. Hangi konulardan nasıl başlanılmalı, hangi kaynaklardan faydanılmalı gibi birçok soruyu ve daha hızlı öğrenme tekniklerini tek başına keşfetmek durumundadır. Hele ki söz konusu aynı anda iki yabancı dil öğrenmek ise bireysel çalışmalar çok daha zorlayıcı hale gelebilmektedir. Sonuç olarak o kişinin yabancı dil kursu alıp almaması hem verim hem de zaman açısından büyük farklılıklara yol açabilmektedir.

TEOL olarak hazırladığımız bir blog yazımızın daha sonuna geldik. Sizler için faydalı bir içerik olduğunu umuyoruz. İki dili aynı anda öğrenme gibi zorlu bir patikaya girecek olanlara yönelik TEOL İstanbul Zeytinburnu ve Kadıköy yabancı dil kurslarına ek olarak Ankara, İzmir, Trabzon, Samsun, Erzurum ve diğer tüm TEOL Dil Okulları’nda 9 farklı dilde yabancı dil eğitimi sunulmaktadır.

2 dil birden öğreniminize destek olan TEOL’un size özel kampanyalarından faydalanmak, detaylar ve destek için  0850 360 83 65 no’lı hattan bizimle iletişime geçebilirsiniz.