fbpx
blank

blank

Yabancı dil öğrenmenin önemi günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. İlk yabancı dil öğrenimine ise bildiğiniz gibi dünya genelinde İngilizce ile başlanmaktadır. İngilizce öğrenmenin öneminin farkında olan birçok kişi ise farklı sebeplerden ötürü evde İngilizce öğrenmenin yolları üzerine kafa yoruyor. Bu kişilerin kafasına en çok takılan sorulardan bir tanesi ise ‘Evde İngilizce öğrenmek mümkün mü?’ sorusudur. Biz de bu haftaki blog yazımızda bu ve benzeri soruların cevaplarını vererek evde İngilizce öğrenme teknikleri ile ilgili detaylara değineceğiz.

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Yazının ilk alt başlığında bu sorunun yanıtını vermek en doğrusu olacaktır. Kendi kendine İngilizce öğrenmeyi uzun bir yolculuğa benzetebiliriz. Bu yolculuğa kimileri başlangıç çizgisinden kimileri de yolun ortalarından başlar. Buna bağlı olarak da İngilizce öğrenmenin süresi değişir. Hatta yolun başından İngilizce öğrenmeye başlayan kişiler, yolculuk boyunca kendi kendine İngilizce öğrenme adına yaptıklarına bağlı olarak birbirlerinden farklı sürelerde yolculuğun sonuna varabilmektedirler. Ancak yine de genel olarak İngilizce öğrenmeye yolun başından başlayanların sürecinin farklı faktörlere de bağlı olarak daha uzun sürdüğü söylenebilir.

Sıfırdan İngilizce Öğrenme Süreci Nasıl İlerler?

Birçok kişi İngilizce öğrenimine sıfırdan yani başlangıç düzeyinden başlamaktadır. En fazla temel günlük konuşma yollarına yüzeysel olarak hakimdirler. Bu kişiler arasında evde İngilizce öğrenme yollarını arayanlar genelde işe nereden başlayacaklarını bilmemektedirler. İngilizce öğrenmeye nereden başlayacağını bilmeyenler için ise İngilizce öğrenme yolculuğu epey karmaşık ve uzun geçebilmektedir. Kendileri için en uygun öğrenme metodunu bulmak zor olabilmektedir. Yolculuk sırasında yapılabilecek muhtemel hatalar temelin yanlış atılmasına sebebiyet verebilir. Bu da kendi kendine İngilizce öğrenme sürecini epey uzatabilmektedir. Evde sıfırdan İngilizce öğrenmek konusunda öğrencilerin yaşadığı en büyük problemlerden bir tanesi de budur. Bu yüzden yazımızın bir sonraki kısmında ‘Evde İngilizce öğrenebilir miyim?’ diye soranlar için evde İngilizce öğrenme yöntemleri için ipuçları sunacağız.

İngilizce Kelime Ezberlemeye Nereden Başlamalı?

Söz konusu sorunun cevabı bulunduğunuz seviyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlıyorsanız, başlangıç seviyesinde okuma becerilerinizi geliştirecek İngilizce alıştırma kitapları edinmeniz faydalı olabilir. Bununla birlikte seviyeniz ne olursa olsun kendinize bir İngilizce kelime defteri oluşturmanızda fayda var. Evde İngilizce öğrenmenin pratik yolları arasında yer alan öğrenilen kelimelerin tekrar edileceği bir kaynak oluşturmak, uzun vadede öğrenme sürecinize pozitif olarak yansıyacaktır. Belli bir kelime ve gramer bilginiz halihazırda bulunuyorsa, seviyenize göre İngilizce hikayeler okumak da size büyük fayda sağlayacaktır. İngilizce kelime ezberleme konusunda en önemli noktalardan bir tanesi de, öğrenilen kelimelerin farklı türev ve anlamlarını da keşfetmektir. Örneğin, yeni öğrendiğiniz bir fiilin isim halini, ikinci ve üçüncü anlamları ile kullanımlarını öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu tarz ve düzenli çalışma metotları ile zaman içerisinde gözle görülür bir gelişme kaydedebileceksiniz.

Tüm yukarıda saydıklarımızla birlikte, evde kendi kendine İngilizce öğrenme dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir süreç değildir. Hatalarınızı ve doğrularınızı zaman içerisinde keşfettiğinizden, hem harcadığınız süre artar hem de birtakım konuları yanlış öğrenebilirsiniz. Bu yüzden doğru bir şekilde ilerlediğinize emin olmanızda fayda var.

Evde İngilizce Kelimelerin Okunuşlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Gramer öğrenmenin ve kelime ezberlemenin yanı sıra evden İngilizce çalışanlar için İngilizce kelimelerin telaffuzlarını öğrenme gerekliliği zorluk yaratabilir. Bu noktada internet ortamında kelimelerin telaffuzlarını seslendiren sözlükleri kullanmak, İngilizce şarkılar dinleyip film ve dizi izlemek önerilebilir. Telaffuzunuzu geliştirme konusunda tüm bunlar faydalı olmakla birlikte, kelimelerin okunuş biçimlerinizin aklınıza yerleşmesini normalden çok daha uzun bir süreye yayabilir. Bu konuda bir diğer tavsiyemiz ise, yeni öğrendiğiniz kelimenin doğru okunuşuna hemen bakmanızdır. Kafanızda yanlış okunuşu kodladığınızda, ileride doğru ile yer değiştirmesi daha zor olacaktır.

Evde İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin Yapılabilecekler

Evde İngilizce konuşmayı öğrenmek tam anlamı ile mümkün olmamakla birlikte, konuşma becerilerinizi geliştirmek mümkündür. Bu konuda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Kendi kendinize İngilizce konuşmaya çalışabilirsiniz. Bu sırada ses kaydınızı alabilir ve yaptığınız hataları ses kaydından takip edebilirsiniz. Bunun dışında halihazırda yabancı arkadaşlarınız varsa onlarla kameralı ve mikrofonlu görüşmeler sağlayabilirsiniz. Eğer yoksa, internet üzerindeki platformlarda sizin gibi İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyen yüz binlerce insandan bir tanesi ile konuşabilirsiniz. Öte yandan eğer sizin gibi İngilizce öğrenme aşamasında bir arkadaşınız varsa, ev ortamında karşılıklı kahve içip İngilizce sohbet etmeye çalışabilirsiniz.

Evde İngilizce Dinleme Becerisini Geliştirme Adına Yapılabilecekler

Her seviyeye göre evde İngilizce listening becerilerinizi geliştirebileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Bu konuda özellikle internet üzerindeki kaynaklar bulunmaz bir nimettir. Belgesel izlemeyi seviyor musunuz? O halde neden internet üzerinden İngilizce belgeseller izlemeyesiniz? Dünya gündemini takip etmeyi seviyorsanız, İngilizce yayın yapan bir kanalı internet üzerinden izleyebilirsiniz. Talk Show seviyorsanız, yine aynı şekilde istediğiniz İngilizce talk show videolarını internet üzerinden bulabilirsiniz. Beğenileriniz ve hobileriniz doğrultusunda düşünerek ve bu doğrultuda benzer çözümler geliştirerek evde İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda eğlenebilirsiniz.

Sonuç olarak da evde sıfırdan İngilizce öğrenmek dil öğreniminde hem harcanan sürenin aşırı artmasına, hem verimin daha düşük olmasına, hem de gelişimin tam olarak tamamlanamamasına neden olabilir. Bundan dolayı sıfırdan İngilizce öğrenme için çabalayanların amacı yolun sonunda gerçek anlamda İngilizce konuşabilmek ise iyi eğitim veren dil okullarına gitmelerinde fayda bulunmaktadır. Burada eğitim veren eğitimciler sayesinde öğrenme yolculuğunuzu daha az yorucu, zaman alıcı, daha fazla verimli hale getirebilir ve gerçek anlamda İngilizce konuşabilmenin kapılarını aralayabilirsiniz. TEOL Dil Okulları olarak Türkiye’nin farklı noktalarındaki İngilizce kursları ile bu uzun yolculuğuna emin adımlarla başlamak ve ilerlemek isteyenlerin yanındayız. Alanında uzman ve anadili İngilizce olan eğitmenler eşliğinde sunulan 6 seviyelik İngilizce kursu, Londra’da iki haftalık İngilizce dil eğitimi de hediye ediliyor. Kampanya detayları için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.