fbpx

Kolay ve Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler

Günümüz global dünyasının olmazsa olmazlarından olan İngilizce, Türkiye’de milyonlarca insanın ortak sorunları arasında yer alıyor. Öyle ki, her yaş grubundan birçok insan çok hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmek istemesine rağmen istedikleri seviyeye gelemiyorlar. Bir örnek, Bicolwide‘ın yöneticisidir. Bundan dolayı da umutsuzluğa kapılabiliyor ve İngilizcelerini geliştiremeyeceklerini düşünebiliyorlar. Ancak ‘Hızlı İngilizce öğrenmek istiyorum’ diyenler için bu göründüğü kadar da zor bir aşama değil. İngilizce’yi öğrenmenin püf noktaları doğru uygulanırsa, aşama aşama ve gözle görülür bir şekilde seviyenizin yükseleceğini göreceksiniz. Bu doğrultuda TEOL Dil Okulları olarak, ortak sorunu paylaşan kişilere yönelik rehber niteliğinde bir blog yazısı hazırlamak istedik. ‘İngilizce’yi kolay nasıl öğrenebilirim?’ sorusunun yanıtını verdiğimiz bu blog yazısında, sizler için hızlı İngilizce öğrenme metotları sunacağız. İngilizce bilgisini geliştirmek isteyenler için faydalı bir içerik olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kolay Yoldan İngilizce Nasıl Öğrenilir ?

Kolay ve hızlı ingilizce öğrenmek istiyorum’ deyip bir türlü İngilizce çalışmaya başlayamıyor musunuz? Belki de nereden başlayacağınız konusunda tam olarak emin değilsinizdir ya da bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsunuzdur. Eğer öyleyse, sizler için vakit kaybetmeden ‘Kolay bir şekilde ingilizce nasıl öğrenilir?’ sorusunun yanıtını vermeye başlayalım. İşte İngilizce’yi kolay öğrenme yöntemleri:

 İngilizce Öğrenmek İçin Motivasyon Geliştirmek

Belki bu öneri ilk bakışta kulağa basit ve işe yaramaz gelebilir. Ancak on binlerce kişinin istemesine rağmen İngilizce öğrenememesinin ana sebebi dil konusunda yeteneksiz olmaları değil; bilakis öğrenmek için gerekli sürdürülebilirliği sağlayamamalarıdır. Nitekim birçok kişi iyi bir başlangıç yapsa da zamanla İngilizce öğrenme yolunda kendilerini salabiliyorlar. Bunun ana sebebi ise motivasyon eksikliği olmasıdır. İngilizce için motivasyon geliştirmeniz, öğrenmek için yaptıklarınızda süreklilik ve buna bağlı olarak da verimlilik sağlayacaktır. Peki ne gibi hedefler motivasyon olarak geliştirilebilir?

▪ Yurtdışında eğitime devam etme ya da yaşamak
▪ Sevdiğiniz İngilizce şarkıların anlamlarına bakmadan anlayabilmek
▪ Yabancı film ve dizileri orijinal dilinde anlayabilmek
▪ Erasmus, EVS gibi programlara katılma hayali
▪ Yurtdışı seyahatlerinde gidilen yerlerin yerlileri ile çekinmeden sohbet edebilme
▪ Daha iyi bir kariyer geliştirme

● Düzenli ve Programlı İngilizce Çalışmak

Motivasyon ile birlikte programlı bir şekilde İngilizce çalışmak, kolay yoldan İngilizce öğrenmek isteyenler için önemli bir diğer unsurdur. Bu, motivasyon konusu ile bağlantılıdır. Motivasyon olmadan uzun vadede programlı bir şekilde İngilizce çalışmak bildiğiniz üzere çok da mümkün olmayabilir. Bu da hızlı İngilizce öğrenme hedefinizde uzun vadede yolunuza taş koyabilir. Nitekim yeni bir dil öğrenmek düzenli ve programlı çalışmayı gerektirir.

● En İyi İngilizce Kursu Seçimini Yapmak ve Bireysel Çabalar

Bulunduğunuz şehirde yer alan İngilizce kursları ile ilgili araştırmalar yaptınız. Sizin için en iyi İngilizce kursu seçimini de yaptığınızı düşünüyorsunuz. Peki bu tek başına yeterli olur mu? Sorunun yanıtı tabi ki ‘Hayır’dır. İngilizce kursunda öğrendiklerinizi kendi bireysel çabalarınızla tekrar etmenizin yanı sıra, öğrendiklerinizin üzerine de koymaya çalışmalısınız. ‘İngilizceyi en hızlı nasıl öğrenebilirim?’ diye soruyorsanız bunu mutlaka uygulamalısınız. Yani hem uzmanlarından destek almalı hem de bireysel çabalarınızla kendinizi maksimum seviyede geliştirmeye çalışmalısınız.

● İngilizce Kelime Haznesini Geliştirmek İçin Ekstra Yöntemler

Gittiğiniz İngilizce kursunda hocalarınız bu konuda size mutlaka rehber olacaktır. Bununla birlikte İngilizce kelime bilgisini arttırmak için kendi kendinize İngilizce’yi hızlı öğrenmenin yolları ile ilgili uygun yöntemler de geliştirebilirsiniz. Örneğin, bilgisayar ortamında ya da bir defter üzerinden yeni öğrendiğiniz kelimeleri not aldığınızı varsayalım. ‘Aim’ kelimesini, ‘Hedef’ anlamı ile kullanıldığı bir metinden öğrendiğinizi düşünürsek, ‘Aim = Hedef’ olarak not defterinize kaydetmeniz yüksek ihtimaldir. İlk aşamada bunu yapabilirsiniz ancak ilk fırsatta bu kelimenin diğer anlamlarını, diğer türevlerini ve kullanıldığı cümle örneklerini de öğrenip not almalısınız. Tıpkı aşağıdaki gibi:

Aim (İsim) Aim (Fiil) Aimless (Sıfat)
Gaye, amaç, hedef Amaçlamak, hedeflemek Amaçsız, hedefsiz
Nişan Nişan almak, hedef almak                  –
His aim is to persuade me aim to arrive at 3 o’clock He’s an aimless guy
Take an aim and loose the arrow He aimed the gun at the lion  

Gördüğünüz üzere tek bir kelime üzerinden kullanılabilecek birçok varyasyon çıktı. Türkçe’de olduğu gibi İngilizce’de de bir kelime üzerinden birçok farklı kullanım çıkabilmektedir. Bu yüzden eğer kolay yoldan İngilizce kelime öğrenmek istiyorsanız, yukarıda sunduğumuz örneği mutlaka uygulamanız gereken yöntemler arasına almalısınız.

Diğer yandan ilgi alanınız doğrultusunda online ortamda yayın yapan mecralardan İngilizce makaleler okuyabilirsiniz. Böylelikle sizin için İngilizce öğrenmeyi eğlenceye çevirebilirsiniz.

● Phrasal Verbs Kullanımları ile Haşır Neşir Olmak

Phrasal verbs kısaca deyimsel fiil demektir. Bir fiil ve edat gibi başka bir kelimenin bir araya gelmesi ile oluşan ve tamamen farklı bir anlam ortaya çıkaran fiillerdir. İngilizce’de hem akademik dilde hem de konuşma dilinde sıklıkla kullanılırlar. Bu yüzden İngilizce’yi hızlı geliştirme yolunda phrasal verb kullanımlarına mutlaka eğilmelisiniz. Hem daha akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanıza yardımcı olur hem de tıkandığınız anlarda, 6-7 kelime ile anlatabileceğiniz bir durumu basit bir şekilde anlatmanıza yardımcı olur. Bilmeyenler için yaygın olarak kullanılan birkaç phrasal verb örneği verebiliriz:

Bring up Çocuk yetiştirmek It’s not that easy to bring up a child nowadays
Hang up Telefonu kapatmak He hung up the phone on me
Get over Atlatmak I don’t know if i can get over this feeling
Run into Rastlamak I ran into Sarah last night

● İngilizce Hikaye ve Roman Okumak

Seviyenize göre İngilizce hikaye ve romanlar okumak, hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için atabileceğiniz önemli adımlar arasında yer almaktadır. Ancak bu noktada kendiniz için İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirmelisiniz. Bunun için seviyenizin farkında olmalı ve seviyenize göre bir roman ya da hikaye kategorisine yönelmelisiniz. Buna ek olarak seveceğiniz bir tür seçmelisiniz. Sevmeyeceğiniz bir romanı okumak hata olur. Eğer roman ya da hikaye çok sevmiyorsanız, alanınızla ilgili bir İngilizce kitap seçebilirsiniz. Örneğin, tarih ile ilgili bir kitap seçimi yapabilirsiniz. İngilizce’yi kolay anlamanın yolları arasında yer alan hikaye ve romanlar için sahaf ve kitapçılarda sizleri onlarca seçenek bekliyor.

● İngilizce Telaffuzu Geliştirmek İçin Doğru Yöntemler Uygulamak

Katılacağınız İngilizce kursunun ilk dersinden itibaren konuşma ve dinleme yeteneklerinize göre çalışmalar yapılacaktır. Siz kendi bireysel çalışmalarınızla da İngilizce telaffuzu geliştirme yolları üretmelisiniz. Örneğin, bir önceki bölümde verdiğimiz örnekteki ‘Aim’ kelimesinin okunuşundan emin değil misiniz? Hemen internetteki onlarca sözlük üzerinden kelimenin nasıl okunduğunu dinleyebilir ve o kelimeyi not defterinize geçirirken parantez içinde okunuşunu da belirtebilirsiniz. Böylelikle geri dönüp tekrar ettiğinizde, okunuşunu da hatırlamış olursunuz.

Hızlı bir şekilde İngilizce konuşmak istiyorsanız, kursunuzdaki konuşma kulüplerine katılmanın dışında sevdiğiniz alt yazılı şarkıları Youtube üzerinden dinleyebilirsiniz. Böylelikle hem yeni kelimeler keşfedebilir hem de halihazırda anlamını bildiklerinizin telaffuz biçimlerini geliştirebilirsiniz. Öte yandan belli bir seviyeye ulaştıktan sonra yabancı dizi ve filmleri İngilizce alt yazılarla izlemek, hızlı İngilizce konuşma teknikleri konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde, Couchsurfing gibi uygulamalar üzerinden Türkiye’de yaşayan yabancılar ile Türkiye yerlilerinin buluştuğu etkinliklere katılabilirsiniz. Böylelikle hem yeni insanlar tanımış olur, hem de hızlı İngilizce konuşma konusunda kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

● İngilizce Pratik Yapmak İçin Fırsatlar Kovalamak

Ana dil de dahil olmak üzere dili geliştirmenin hiçbir sınırı yoktur. Bu yüzden ne kadar öğrenmiş olursanız olun, İngilizce pratik yapmak için fırsatları değerlendirmeye devam etmelisiniz. Böylelikle hem öğrendikleriniz arasında unuttuklarınızı hatırlar, bilgilerinizin daha iyi oturmasını sağlar ve kendinize yeni bilgiler katmış olursunuz. Örneğin, tandem partner bulup online ya da dönemsel olarak yüz yüze buluşmak üzere bir ilişki geliştirebilirsiniz. Bu tarz fırsatlar, İngilizce’yi hızlı öğrenmek için biçilmez kaftan olarak nitelendirilebilir.

● Yurtdışında İngilizce Dil Eğitimi Fırsatları Kovalamak

İngilizce’yi hızlı öğrenme teknikleri, uygulanması halinde epey yol kat etmiş olacaksınız. Tüm bu sürecin ardından, yani hem iyi bir İngilizce kurs desteği hem de planlı ve doğru bireysel çalışmaların ardından belli bir süre yurtdışında İngilizce öğrenmek size büyük bir artı katabilir. Böylelikle hem öğrendiklerinizi tekrar edebilir hem de daha da kolay İngilizce konuşma yolları keşfedebilirsiniz. Kısa bir süreliğine bile olsa yurtdışında bir hızlı İngilizce öğrenme kursu sizi bir adım daha ileri taşıyabilir.

Hızlı bir şekilde nasıl ingilizce öğrenilir?’, ‘En kolay ingilizce nasıl öğrenilir?’ gibi sık sorulan sorulara yanıt verdiğimiz blog yazısının sonuna geldik. TEOL Dil Okulları olarak hazırladığımız bu yazıda, öğrencilere kolay İngilizce öğrenme teknikleri ile ilgili ipuçları sunmaya çalıştık. Sizler için bu içeriğin fayda sağlamış olmasını umar, TEOL Dil Okulları olarak en iyi İngilizce kursu arayışında yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz. İngilizce seviyenizi daha iyi konuma getirebilmeniz için yurtdışında İngilizce eğitimi fırsatı da sunuyoruz. Konu ile ilgili sorunuz olması halinde form doldurabilir ya da bizlerle 0850 360 83 65 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Yurtdışındaki dil okulları, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere dil eğitimi veren kurumlardır. Dilin birinci dil olarak konuşulduğu ülkede bulunan dil okullarıdır. İngilizceyi verimli bir şekilde öğrenmek isteyen öğrenciler yurt dışına seyahat ederler çünkü dili duyabilecekleri ülkeye daldıklarında dili daha hızlı öğrenirler ve 7/24 kullanırlar.

Öğretmenlerimiz “iletişimsel” veya “eylemli” öğrenme adı verilen bir öğretim yöntemi kullanır; bu, bir masada oturup onlar konuşurken not almayı beklememeniz gerektiği anlamına gelir. Öğrenciler, rol oynamak, kısa sunumlar yapmak ve dille etkileşim kurmak için sürekli olarak küçük gruplara ayrılırlar. Yurtdışındaki dil kursunuz, her ders belirli bir konuya veya konuya odaklanan dört beceriyi (konuşma, dinleme, okuma, yazma) kapsayacaktır.

Hedefe bağlı olarak, bir dil öğrenmek için haftada ortalama 900 dolar harcamayı bekleyebilirsiniz. Belirli bir varış noktasına gidiş dönüş uçuşunuzun maliyetini buna ekleyin.

Yurtdışındaki tüm dil okulları, onlarla bir dil okuduğunuzu göstermek için size bir katılım sertifikası verecektir. Çoğu okulun, okullarında tüm bir döngüyü (normalde 6-8 hafta) tamamlayan öğrencilere verdikleri kurs seviyesi tamamlama sertifikası da vardır. Maalesef bunların herkes tarafından tanınması pek olası değildir, ancak herkesin gidişatının kanıtı olması gerekmez.

Gideceğiniz yere bağlı olarak, vizesiz bir ülkede 90 güne kadar kalabilirsiniz. Geçerli bir pasaporta, dönüş bileti ve elektronik giriş iznine (ESTA) ihtiyacınız var. Daha uzun bir süre kalmak istiyorsanız, çoğu durumda vizeye ihtiyacınız olacaktır. Öğrenci danışmanlarımız, vize başvuru sürecinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Sizi Arayalım!

Kampanyalarımız

İnstagram'da Biz

Kurumsal Anlaşma Kampanyalarımız